Pasaulinė vandens diena – kovo 22 d.
Vandens reikšmę žmogui ir aplinkai galima apibūdinti skaičiais. Suaugusio žmogaus organizme yra apie 70 proc. vandens, o apie 71 proc. mūsų planetos paviršiaus yra vanduo. Galima matyti, kad vanduo mums yra labai svarbus, todėl Jungtinių Tautų iniciatyva kasmet kovo 22 d. minime Pasaulinę vandens dieną. Kiekvienais metais būtent šiai dienai paminėti yra skelbiama tema. Šiemet Jungtinės Tautos atsižvelgė į pasaulį krečiančius įvykius ir šiuos metus ragina atkreipti dėmesį į vandens panaudojimą taikai.
Daugiau nei 3 milijardai žmonių pasaulyje yra pavojaus zonoje – jų išgyvenimui reikalingas vanduo teka kirsdamas nacionalines šalių sienas, tačiau tik 24 šalys turi bendradarbiavimo susitarimus dėl bendro vandens dalijimosi.
Svarbu nepamiršti ir klimato kaitos bei augančios žmonių populiacijos. Būtent dėl šių priežasčių šalys turi susivienyti ir apsaugoti vandens išteklius. Kiekvienas iš mūsų turime suvokti, kad vanduo negali tapti varžymosi objektu, nes tai yra žmogaus teisė.
Šylantis klimatas turi įtakos ir Lietuvos gėlo vandens rezervuarams, kadangi per metus jie neprisipildo iki buvusio lygio. Todėl turime tausoti vandenį ir tai turime daryti kasdien.
Kaip tai padaryti? Jeigu tuo momentu vandens nenaudojame, nepalikime jo tekančio (prausiantis duše kol muiluojamės arba valantis dantis). Daržoves ir vaisius plaukite vandens pripildytame dubenyje, o ne po tekančiu vandeniu. Jeigu iš čiaupo varva vanduo, nedelsdami jį pataisykite. Taip pat verta investuoti į ekonomišką tualetą su dviem vandens nuleidimo rėžimais, indaplovę ir skalbimo mašiną – ši buitinė technika padeda sutaupyt naudojamo vandens kiekį.
Straipsnį paruošė Ieva Venckutė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje.